EN

14.10.2019Ortak Paylaşım Forumu 2019 Antalya’da yapıldıTürkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un teşrifleriyle, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK Genel Başkanlarıyla işçi ve işveren sendika başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Ortak Paylaşım Forumu 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 


Yaklaşık 400 katılımcının yer aldığı, Birlikte Mümkün Türkiye sloganı ile yola çıkılan Forum’da, Uluslararası İşverenler Örgütü (IOE), Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Ekonomi Forumu (WEF) temsilcileri de yer aldı. 


Kadın, engelli, çocuk, çevre ve yaşlı başlıkları altında toplanan ortak çalışma gruplarında alınan kararlar sonuç bildirgesiyle açıklandı. Forum kapsamında ayrıca iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin özel bir oturum yapıldı.


Didem Arslan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Forum’un açılış konuşmaları sırasıyla TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından gerçekleştirildi. 


TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol: “Dünya’ya Örnek, Türkiye’ye Ölçek” 


Ortak Paylaşım Forumu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK ile birlikte, 4. sanayi devriminden en çok etkilenecek olan sosyal paydaşlara odaklandıklarını söyledi.


Akkol, Forum’un odaklandıkları başlıkları ise, “Yaşadığımız çevre, emekleriyle yaşama değer katan yaşlılar, engelli vatandaşlarımız, yaşamımızı borçlu olduğumuz kadınlar ve geleceğimiz olan çocuklarımız” diye sıraladı.


Forum boyunca, tüm paydaşların Türkiye için birliktelik mesajı verdiğini ifade eden Akkol, “Aynı amaç için bir araya gelindiğinde, Birlikte Mümkün Türkiye dendiğinde, birlikte çok daha güçlü bir üretim gerçekleştirebileceğimizi gördük” dedi.

 

Forum’da oluşturulan çalışma gruplarının, katılımcılar tarafından üzerinde mutabakata varılan beş kıymetli fikirle yola çıktığını belirten Özgür Burak Akkol, “Bundan sonra tüm enerjimizle, ülkemizin daha ileriye gitmesi için, ülkemizin bu sosyal paydaşlarla daha mutlu ve müreffeh olmasını sağlamak için çalışacağız, birlikte üreteceğiz” diye konuştu.


Ortak Paylaşım Forumu’nun üretim ilişkilerinde ortak aklın egemen olduğu yeni bir dönemi başlatacağına inandığını kaydeden TİSK Başkanı Akkol, şu ifadeleri kullandı:

 

“Özverili çalışmalar sonucu elde ettiğimiz uzlaşı iklimi ve somut çıktılar doğru bir adım attığımızın en önemli göstergesi oldu. Aynı zamanda bu Forum bizlere, çalışma yaşamının taraflarını oluşturan kamu, işveren ve işçi sendikalarının bütünün kopmaz parçalarını oluşturduğunu gösterdi. Sadece çalışma yaşamı değil toplumsal hayatımıza da değer katacağına inandığım Ortak Paylaşım Forumu’na kıymetli katkıları nedeniyle başta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sendika başkanlarımız ve uluslararası kurum ve kuruluş temsilcilerine çok teşekkür ediyorum.”


Devrimci İşçi Sendikaları Genel Başkanı (DİSK):  Arzu Çerkezoğlu TİSK’in sosyal tarafları bir araya getirmesini olumlu bir adım olarak niteledi ve TİSK’e gerçekleştirdiği organizasyon için teşekkür etti.


Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı: Mahmut Arslan 


Mahmut Arslan, organizasyon için ciddi bir çalışma yapıldığını, bunun bir cesaret işi olduğunu, seçilen konuların önemli olduğunu belirtti. Arslan bu ortamdaki herkesin her zamankinden daha çok bir araya gelmesi gerektiğine değinerek, "Bunu devam ettirmemiz gerekiyor. Masada olmamız gerektiğine inanıyoruz, sosyal diyalog meselelerini masada konuşabiliriz, müzakere edebilirsiniz. Her konuda uzlaşmak zorunda değiliz, anlaşamayabiliriz, farklılıklarımız var ama her konuyu masada konuşmak istiyoruz." ifadesini kullandı.


Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı: Ergün Atalay 


Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan asker ve vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Atalay, 17 milyon çalışanın olduğu yerde örgütlü 2 milyon kişinin bulunmasının yetersizliğine değindi.


Çevreyle ilgili ekilebilir arazilere bina inşa edilmemesi konusunda sık sık açıklama yaptıklarını anımsatan Atalay, "Su kıtlığında 162 ülkenin içinde 32'nci sıradayız. Nişasta bazlı şekerle, mısır şurubuyla uzun yıllardır mücadele ediyor sendikalarımız. Ama bunu yaparken bedel ödettiriyorlar. Arkalarında dünyanın dev firmaları var." diye konuştu.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk: 


Forum’da konuşulan 5 başlığı birbirinden ayrı düşünmediklerini söyledi. Sosyal diyaloga önem verdiklerini belirten Sayın Selçuk, sendikalaşma oranının istedikleri seviyede olmasa da geçen 17 yılda arttığını kaydetti.


Bakan Selçuk, önümüzdeki günlerde sendikalarla belirli konularda özel odak grupları oluşturacaklarını vurguladı. Kadınların toplumun yüzde 50’sini oluşturduğunu belirten Selçuk, kadınların resim olmadığını söyledi. Selçuk, “Biz kadınlar hak ettiğimiz ölçüde belirli noktalarda var olmak istiyoruz. Belirli kotaları doldurmak için kullanılmak istemiyoruz. Kadınlar her daim çalışıyor. Kadınlar erkeklere göre daha fazla performans sergileyerek, erkeklerle aynı pozisyonlara geliyor. Kadınlara şiddette sıfır tolerans ilkesi ile yaklaşıyoruz. Şiddet nereden ve nasıl gelirse karşıyız. Her gün birçok davaya müdahale ediyoruz.” dedi. 


Zehra Zümrüt Selçuk çocuk işçiliğine yönelik ise “Çocuk işçiliği ülkemizin kanayan yarası, ancak bahsedilen oranda değil. Göstergeler çocuk işçiliğinin yüzde 3’ün altına düştüğünü gösteriyor. Çocukların sokakta çalıştırılmalarına yönelik doğrudan müdahale ediyoruz. 2 yılda 16 bin çocuğa ulaştık” dedi. Selçuk, yaşlı bakımı konusunda ileri düzeyde olan Japonya ile görüşmeler yaptıklarını anlattı. Uluslararası Kuruluşların Temsilcilerinden “Türkiye ve Sosyal Diyalog”


Uluslararası İşveren Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı ve TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Erol Kiresepi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Heinz Koller ile Uluslararası İşçi Sendikaları (ITUC) Genel Sekreter Yardımcısı Owen Tudor Forum’un ikinci bölümünde yaptıkları Türkiye’de sosyal diyalog üzerine konuşma ve sunumlarla “Ortak Paylaşım Forumu’na” önemli katkılar sundu. 
4. Sanayi Devrimi İçin “Yeni Bir İşletim Sistemine İhtiyaç Var”


Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 4. Sanayi Devrimi İcra Komitesi Başkanı Murat Sönmez yaptığı sunumda, 4. Sanayi Devrimine hazır olmak için yepyeni bakış açılarına, yepyeni bir işletim sistemine ihtiyaç olduğunu vurguladı.


Forum’da Mega Trendler ve 5 Sosyal Paydaş İnteraktif Sunum ile Anlatıldı


Forum’un çalıştay konuları olan çocuk, yaşlı, kadın, çevre ve engelli sosyal paydaş konuları ve mega trendler The Quartus Yönetim Kurulu Başkanı ve MCT Kıdemli Ortağı Tanyer Sönmezer’in interakif sunumu ile tanıtıldı. 

Konfederasyonumuz’un Mckinsey & Company iş ortaklığı ile yaptığı çalışması “Future of Work” için Anket Yapıldı


Konfederasyonumuz’un Mckinsey & Company iş ortaklığı ile yaptığı, önümüzdeki dönemde lanse edeceği “Future of Work” /Türkiye’de Çalışma Hayatı’nın Geleceği Araştırması öncesinde “Forum’da düzenlenen anketle davetlilerin:


  • Dijitalleşmenin Kurum ve Kuruluşlar Üzerinde Etkisi 
  • Dijitalleşmenin En Çok Etkileyeceği Sektörler
  • Dijitalleşme Başta Olmak Üzere Geleceğe Şekil Veren Trendlerle Birlikte Çalışma Hayatında İhtiyaç Duyulacak Yetkinlikler
  • Türkiye Çalışma Hayatının Gelecekteki Değişime Hazırlanması İçin En Öncelikli Aksiyon Alanları 


başlıklarına ilişkin görüşleri alındı. 


Ortak Paylaşım Forumu Çalışma Grupları


Ortak Paylaşım Forumu çalışma grupları, 5 sosyal ortak kapsamında düzenlendi. Dünyadan ve Türkiye’den veriler ışığında, toplumsal hayatta önemli yer tutan, kadın, çocuk, engelli, yaşlı ve çevre konularına ilişkin çıkan önerilerden herkesin hem fikir olduğu 3’er adet öneri gündeme getirildi. Sosyal paydaşlar konusunda öne çıkan öncelikli bu 3 öneri üzerine oylama yapılarak en yüksek oy oranını alan öneri için kamu-işçi ve işveren üçlü sac ayağının ortak şekilde aksiyon alması konusunda fikir birliğine varıldı. 


İş Sağlığı ve Güvenliği Özel Oturumu


TİSK ve TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Forum’da İş Sağlığı ve Güvenliği Özel Oturumu gerçekleştirildi. Oturum sırasında Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Türker Özkan konu hakkında farkındalığı arttırmaya yönelik bir sunum yaparak, katılımcıların sorularını yanıtladı. Forum’a Zeytin Çekirdekleri Renk Kattı


Ayvalık Belediyesi’nin ilçedeki sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı çocuklar ve gençlerin sosyal gelişimlerini güçlendirmek için hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projesi olan “Zeytin Çekirdekleri”, katılımcılara çaldıkları enstrümanlar ve söyledikleri marş ve türkülerle sanat dolu dakikalar yaşattı. Forum’a katkılarından dolayı teşekkür eden TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK’in Zeytin Çekirdekleri’nden 25 genç ve çocuğun müzik eğitimini üstlendiğini açıkladı.Gala Yemeği


Forum’un gerçekleştiği akşam tüm katılımcıların bir arada olduğu Nükhet Duru ve Mustafa Keser’in sanatçı olarak yer aldığı Gala Yemeği düzenlendi. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol yemek öncesi davetlilere TİSK hakkında kısa bir bilgi verdi. TİSK’in Barış Harekatına gösterdiği duyarlılık sebebiyle konseri iptal ettiği gecede, Harekat nedeniyle ülkemizin birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacı olduğunu dile getiren sanatçılar Nükhet Duru ve Mustafa Keser “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısını konuklar ile birlikte söylediler. 


Sonuç bildirisini 400 katılımcı belirledi


Ortak Paylaşım Forumu kapsamında toplanan çalışma grupları, toplam 15 madde belirledi. Kamu, işçi ve işveren sendikaları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 400 katılımcının yaptığı oylama sonucu beş başlık altında beş madde belirlendi. Üzerinde uzlaşmaya varılan maddeler sonuç bildirgesiyle açıklandı.


Bildirgede yer alan konu başlıkları ve maddeler şöyle sıralandı:


  • Çevre: Üye sendikalara bağlı işyerlerin de çalışan sayısı kadar ağaç dikilmesi (Her yıl 2 milyon ağaç; 5 yılda 10 milyon ağaç)


  • Yaşlılar: Yaşlanmakta olan bireylere eğitim ve kapasite geliştirme platformu oluşturulması


  • Engelliler: 2020 sonuna kadar 10.000 engelliye mesleki eğitimler verilmesi


  • Kadınlar: 2023 yılına kadar konfederasyon/sendika yönetim kurullarından en alt işçi temsilciğine kadar tüm kurullarda en az 1 kadın üye bulunması


  • Çocuklar: Ebeveynlere Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Şube Birimi işbirliği ile madde bağımlılığı eğitimleri verilmesi