EN


06.10.2020


Kamu, işçi ve işveren İşimizin Yarını’nı Ortak Paylaşım Forumu’nda konuşacak


Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) çalışma hayatının Davos’u kabul edilen Ortak Paylaşım Forumu’nun ikincisini 15- 16 Ekim’de düzenleyecek. ‘Birlikte Mümkün Türkiye’ sloganı ve ‘İşimizin Yarını’ ana teması ile düzenlenecek forumda kamu, işçi ve işveren kesimi bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açılışını gerçekleştireceği forumda Covid-19 ve Yeni Normalleşme, işte ve sendikacılıkta dijital dönüşüm ve iş hayatında kadının geleceği gibi konular ele alınacak.


TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, çalışma hayatını temsil eden tüm tarafların ortak bir gelecek için hareket etmesinin önemini vurguladı. Akkol, “Kamu, işçi ve işverenden oluşan üçlü sacayağının ortak hareket etmesi halinde çözülmeyecek sorun yok. Teknoloji, dijitalleşme, Sanayi 4.0 gibi kavramlar geleceği belirleyecek. Covid-19’un getirdiği yeni normal de çalışma hayatını doğrudan etkiledi. Forumda tüm bunlara odaklanarak, ‘işimizin yarını’ için bir perspektif çizmeye odaklanacağız” dedi.Çalışma hayatının Davos’u kabul edilen Ortak Paylaşım Forumu’nun ikincisi 15- 16 Ekim’de düzenlenecek. ‘Birlikte Mümkün Türkiye’ sloganı ve ‘İşimizin Yarını’ ana teması ile kamu, işçi ve işveren kesimlerini bir araya getirecek olan forum, teknoloji, dijitalleşme, Sanayi 4.0 gibi kavramların belirleyeceği iş hayatının geleceğine odaklanmanın yanı sıra kadın, çevre konularına da ışık tutacak. Forumda Covid-19 ve Yeni Normalleşme, işte ve sendikacılıkta dijital dönüşüm ve iş hayatında kadının geleceği tartışılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açılışını gerçekleştireceği foruma Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak- İş Başkanı Mahmut Arslan katılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video mesaj ile forum katılımcılarına hitap edecek.

Ayrıca foruma Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE), Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BusinessEurope), Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile işveren ve işçi sendikalarından birçok temsilci de katılacak.


Özgür Burak Akkol: Ortak hareketle çözülemeyecek sorun yok

Etkinlik hakkında bilgi veren TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, teknoloji, dijitalleşme, sanayi 4.0 gibi kavramların iş yapış biçimlerini, mesleklerin geleceğini ve meslek örgütlerin yapısını belirleyeceğini kaydetti. Bu değişime ayak uydurmak için iş dünyasının tüm taraflarının bir arada, ortak bir gelecek için hareket etmesinin önemini vurgulayan Akkol, “Kamu, işçi ve işverenden oluşan üçlü saç ayağının ortak hareket etmesi halinde çözülmeyecek sorun yok. Teknoloji, dijitalleşme, Sanayi 4.0 gibi kavramlar geleceği belirleyecek. Covid-19’un getirdiği yeni normal de çalışma hayatını doğrudan etkiledi. Forumda tüm bunlara odaklanarak, ‘işimizin yarını’ için bir perspektif çizmeye odaklanacağız” dedi.


‘Online ve mobilden takip edilecek’

Foruma özel kurulan stüdyolardan IoT, AR ve VR teknolojileri kullanılarak konuşmalar yayınlanacak. Teknolojiler sayesinde kurulacak dijital Birlikte Mümkün Meydanı, konuşmaların geniş bir alanda yapıldığı hissi uyandıracak. Forum, katılımcılara gönderilecek özel kodlar ile www.ortakpaylasimplatformu.org adresi üstünden online olarak takip edilebilecek. Etkinliği mobil cihazlardan takip etmek için ise, davet ile birlikte gönderilecek uygulamayı indirmek ve profil oluşturmak yeterli olacak. Görkemli bir açılış seremonisi ile başlayacak forumda daha sonra açılış konuşmalarına geçilecek.

Etkinlik sırasında katılımcılara çeşitli sorular yöneltilecek. Her cevap sonrasında mikro site üzerinden canlı olarak katılımcıların puanları görülebilecekken, her puan için bir fidan dikilecek.